Zespół antyfosfolipidowy

Zespół antyfosfolipidowy (zespół antykardiolipinowy) ma podłoże immunologiczne a jego głównymi objawami klinicznymi, będącymi również kryteriami rozpoznania tego schorzenia, są nawracające zakrzepy tętnicze i żylne, nawracające poronienia oraz trombocytopenia, czyli obniżenie poziomu płytek krwi w surowicy. Jeśli do tych objawów dołączą się wyniki badań serologicznych, stwierdzające obecność przeciwciał antykardiolipinowych, rozpoznanie można postawić z bardzo dużą pewnością.

U niektórych chorych z zespołem antyfosfolipidowym stwierdza się obecność na skórze typowej, fioletowo sinej siateczki, przypominającej tę, która u wielu osób pojawia się na skórze pod wpływem zimna. Do tego niekiedy pojawiają się owrzodzenia podudzi, które mają związek z zakrzepami podudzi. Bardzo często pojawia się udar mózgu. W bardziej nasilonych wypadkach może dojść do zatorowości płucnej, zawału serca, ciężkich powikłań neurologicznych i nerkowych oraz do zmian zgorzelinowych skóry. W dużej części przypadków zespół ten jest powiązany z toczniem układowym. We krwi chorych stwierdza się obecność charakterystycznych przeciwciał w klasie IgA oraz IgG.

Leczenie zespołu antyfosfolipidowego niestety rzadko odnosi zamierzony rezultat. Udowodniono, że pewne działanie profilaktyczne ma kwas acetylosalicylowy. W przypadku nawracających zakrzepów, chorym podaje się małe dawki heparyny. Niekiedy pomocna jest plazmafereza. Stosowanie kortykosteroidów w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym jest wskazane u kobiet z nawykowymi poronieniami.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
  • Józef Towpik: Dermatologia i wenerologia.

dermatologia24.pl » Choroby tkanki łącznej » Zespół antyfosfolipidowy