Zespół Churga-Straussa

Zespół Churga-Straussa to dosyć rzadki zespół objawów, który łączy w sobie zmiany naczyniowe o typie zapalnym, katar sienny i astmę z eozynofilią w krążeniu oraz z naciekami eozynofilowymi w płucach, które mogą prowadzić do zapalenia płuc.

Zmiany skórne mają charakter wielopostaciowy - mogą być o typie wybroczyn, rumienia oraz guzów podskórnych ze skłonnością do rozpadu. Niekiedy dochodzi również do zajęcia narządów wewnętrznych, takich jak serce, przewód pokarmowy czy ośrodkowy układ nerwowy. We krwi chorych poza podwyższoną liczbą eozynofilów stwierdza się wysokie miano przeciwciał klasy IgE. U części chorych wykrywa się we krwi przeciwciała pANCA. W badaniu histologicznym, poza rozpadem tkanek uwidacznia się ziarnina zapalna.

Zespół Churga-Straussa w jego ciężkiej postaci leczy się przy pomocy kortykosteroidów w dużych dawkach w połączeniu z cyklofosfamidem. W łagodniejszych postaciach wystarczy stosowanie samych sterydów. Zmiany w sercu i w ośrodkowym układzie nerwowym wiążą się niestety ze złym rokowaniem.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Choroby naczyniowe skóry » Zespół Churga-Straussa