Znamiona

Znamię to bardzo różnorodny rodzaj nieprawidłowości rozwojowej skóry, które najczęściej mają charakter wrodzony, ale nie dziedziczny. Niekiedy ujawniają się nie od razu po urodzeniu a w okresie późniejszym.

Znamiona dzieli się na grupy na podstawie punktu wyjścia i wyróżnia się znamiona naskórkowe, w tym znamię naskórkowe brodawkowate oraz brodawka łojotokowa, starcza; znamię melanocytowe, do którego zalicza się znamię barwnikowe naskórkowe, znamię barwnikowe komórkowe, znamię aktywne Spitz oraz znamię atypowe i zespół zmian atypowych; znamię wywodzące się z gruczołów łojowych, w tym znamię łojowe i gruczolak łojowy; znamię wychodzące z gruczołów potowych oraz znamię naczyniowe, czyli znamię naczyniowe krwionośne oraz znamiona limfatyczne.

Znamiona naczyniowe to bardzo różnokształtne zmiany skórne, które zazwyczaj są już obecne u noworodków i są rezultatem rozrostu naczyń krwionośnych różnego kalibru bądź też ich poszerzenia. Naczyniaki mogą być również spowodowane rozrostem naczyń chłonnych. Naczyniaki krwionośne dzielą się na płaskie i jamiste, natomiast naczyniaki chłonne dzielą się na zwykłe i jamiste.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Znamiona » Znamiona