Znamiona barwnikowe naskórkowe

Znamiona barwnikowe naskórkowe (znamię płaskie i plama soczewicowata) należą do grupy znamion melanocytowych barwnikowych.

Znamię płaskie to plamy barwnikowe o różnym kształcie i wielkości, które są wyraźnie odgraniczone od otoczenia i wykazują tendencję do powiększania się wraz z wiekiem. W przypadku stałego drażnienia ogniska może dojść do transformacji nowotworowej w kierunku czerniaka, jednak są to niezwykle rzadkie przypadki.

Plama soczewicowata to jasno- lub ciemnobrunatna plama, również dobrze ograniczona od otoczenia. Zazwyczaj nie występują pojedynczo i pojawiają się obrębie tułowia. Można je zauważyć już w dzieciństwie. W przypadku, gdy liczne plamy soczewicowate pojawiają się w obrębie warg i błony śluzowej jamy ustnej, wiąże się to nierzadko z polipowatością jelit.

Plamy soczewicowate wchodzą w skład zespołu LEOPARD, do którego objawów zaliczają się również zaburzenia elektrokardiograficzne, zaburzenia oczne, płucne, anomalie narządów płciowych, mały wzrost oraz zaburzenia słuchu do głuchoty włącznie. Plamy soczewicowate powstałe w wyniku długotrwałego działania promieni słonecznych nie są nigdy wyjściem czerniaka.

Leczenie rozległych zmianach polega na bardzo powolnej i delikatnej krioterapii. Niekiedy dobre rezultaty uzyskuje się też przez długotrwałe stosowanie maści w witaminą A.

Małgorzata Kowalska
  • Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

dermatologia24.pl » Znamiona » Znamiona barwnikowe naskórkowe